PRZYCIEMNIANIE

Folie samochodowe

Folie samochodowe, do niedawna cenione głównie w USA, cieszą się coraz większą popularnością już nie tylko wśród miłośników tuningu. Moje folie, prócz tego, że zdecydowanie poprawiają wygląd samochodu, redukują promieniowanie UV nawet do 99% i zapobiegają przed dostawaniem się promieni słonecznych do wnętrza pojazdu nawet do 76%, co oznacza, że latem nie nagrzewa się ono, a zimą nie oddaje tak szybko ciepła.
Folie te posiadam w różnych wskaźnikach przepuszczalności światła.

Folia samochodowa posiada wiele zalet, m.in. :

  • utrudnia ciekawskim spojrzenia do wnętrza samochodu
  • redukuje szkodliwe promienie UV (do 99%)
  • odbija ciepło (nawet do 76%)
  • chroni przed światłem słonecznym, sprawiając że jazda staje się przyjemniejsza
  • podczas jazdy nocnej nie oślepiają nas auta jadące z tyłu
  • przy ewentualnym zbiciu szyby chroni przed odłamkami tnącego szkła i stanowi dobrą ochronę antywłamaniową
  • poprawia wygląd samochodu

Co mówią przepisy?

Rzeczpospolita Polska
MINISTERSTWO TRANSPORTU
I GOSPODARKI MORSKIEJ
Departament Transportu Samochodowego
TS - 3b - 441 - 13 / 98

Odpowiadając na ponowne wystąpienie z dnia 09.07.1998r. dotyczące stosowania folii na szybach samochodowych, Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej informuje, że po zasięgnięciu ponownej opinii jednostek badawczych tj. Instytutu Transportu Samochodowego i Instytutu Szkła i Ceramiki Oddział w Krakowie, zweryfikowano interpretacje w tym zakresie. W związku z powyższym MTiGM przedstawia następującą opinię:

Zgodnie z art.66 ust.1 pkt.5 ustawy z dnia 20.06.1997r. - Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U. Nr 98, poz. 602 z późn. zm.) - pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało między innymi dostateczne pole widzenia kierowcy.

Mając na uwadze:
- rozporządzenie Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 01.02.1993r.
w sprawie warunków technicznych badań pojazdów ( Dz.U. z 1996r. Nr 155, poz.772 ) oraz przepisy Regulaminu Nr 46 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ stanowiące wymagania w zakresie pola widzenia kierowcy, które określają dwie strefy wymaganego pola widzenia kierowcy: do przodu od miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni, do tyłu w lusterka wsteczne i wymóg wyposażenia pojazdu w lusterko wsteczne po prawej stronie pojazdu, o ile lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu,
- przepisy Regulaminu Nr 43 EKG ONZ dopuszczające w pojeździe oszklenia o przepuszczalności światła poniżej 70 procent dla szyb innych niż przednie i nie posiadających wpływu na pole widzenia kierowcy.
Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej
wyraża opinię, że nie ma podstaw prawnych zakazujących umieszczania w/w folii na szybach nie posiadających wpływu na omówione powyżej wymagane pole widzenia kierowcy.
DO WIADOMOŚCI:
1)KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
2)URZĘDY WOJEWÓDZKIE (wszystkie)

Firma Wojciech Gromadzki Przyciemnianie Szyb otrzymała pozwolenie z ISiC na montaż folii samochodowych, a tym samym na wydawanie atestów, które są wymagane na stacjach diagnostycznych oraz przez Policję.